Menu główne
O Katedrze
Magistranci
Odwiedziny







Regulamin
Zasady odbywania
zajęć z chemii organicznej przez studentów
Wydziału Farmaceutycznego, kierunek farmacja
I rok studiów, w roku akademickim 2020/21
Program zajęć z chemii organicznej jest dostosowany do wymagań zawartych w Standardach Nauczania na kierunku Farmacja (Zał. Nr 3 do Rozporządzenia MNiSW z dnia 21 sierpnia 2019 r., Dz. U. z 2019 poz.1573) i jest zgodny z aktualnym Statutem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Regulaminem Studiów w tejże Uczelni w roku 2020/21.
ZAJĘCIA Z CHEMII ORGANICZNEJ OBEJMUJĄ TRZY CZĘŚCI ZRÓŻNICOWANE POD WZGLĘDEM FORMY I TREŚCI
Charakterystyka |
Część I |
Część II |
Część III |
Forma zajęć |
Wykłady |
Seminaria |
Ćwiczenia laboratoryjne |
Termin zajęć |
Semestr I |
Semestr I |
Semestr II |
Wymiar godzinowy |
45 godzin |
30 godzin |
75 godzin |
Zakres tematyczny |
Ogólna chemia organiczna, chemia bioorganiczna |
Podstawowe prawa chemiczne. Otrzymywanie i reaktywność wybranych klas związków organicznych |
Preparatyka i elementy analizy związków organicznych |
Po zakończeniu cyklu nauczania przedmiotu chemia organiczna, w II semestrze, studentów obowiązuje zdanie egzaminu końcowego, stanowiącego formę sprawdzenia stopnia przyswojenia przewidzianych programem wiadomości oraz nabycia wymaganych umiejętności i kompetencji.
CZĘŚĆ I. WYKŁADY Z CHEMII ORGANICZNEJ I BIOORGANICZNEJ
Wykłady są zajęciami obowiązkowymi, na których obecność podlega kontroli metodami elektronicznymi.
Odbywają się one według szczegółowego planu ustalanego przez Dziekanat i obejmują:
- 45 godzin zajęć realizowanych w systemie zdalnym w semestrze zimowym
W czasie wykładów przewidziane jest również wykorzystanie aktywizujących form pracy.
Materiał teoretyczny zawarty w wykładach będzie stanowił przedmiot jednej z części egzaminu końcowego.
CZĘŚĆ II. SEMINARIA Z CHEMII ORGANICZNEJ Z ELEMENTAMI CHEMII BIOORGANICZNEJ
Seminaria są zajęciami obowiązkowymi, na których obecność podlega kontroli metodami elektronicznymi. Prowadzone są one w systemie zdalnym w semestrze zimowym.
Odbywają się według szczegółowego planu ustalanego przez Dziekanat, w grupach seminaryjnych i obejmują:
- 30 godzin zajęć realizowanych w sposób zdalny
Całość zajęć seminaryjnych podzielona została na 3 grupy tematyczne:
- Teoretyczne podstawy chemii organicznej; 4 seminaria dwugodzinne prowadzone przez dr hab. Marka Bernarda
- Reaktywność wybranych grup związków organicznych; 5 seminariów dwugodzinnych prowadzonych przez prof. dr hab. Lucjusza Zaprutko
- Związki heterocykliczne i podstawy chemii bioorganicznej; 6 seminariów prowadzonych przez dr Dorotę Olender, dr Annę Pawełczyk i dr Justynę Żwawiak
Podczas zajęć seminaryjnych obowiązuje studentów posiadanie włączonej kamery i mikrofonu, chyba że prowadzący zajęcia wyrazi zgodę na doraźne wyłączenie któregoś ze środków przekazu w celu polepszenia łączności.
Seminaria realizowane są w miarę możliwości w całości w formie aktywizującej.
W tym celu prowadzący na pierwszych zajęciach dokona podziału grupy studenckiej na zespoły około 3 osobowe (2-4 osób), które na każde kolejne zajęcia będą zobligowane do przygotowania kilkuminutowego wystąpienia na zadany temat. Po takim wystąpieniu podejmowana jest polemiczna dyskusja związana z prezentowanym zagadnieniem a prowadzący pełni rolę moderatora tej dyskusji.
Warunkiem zaliczenia seminariów jest co najmniej jednokrotny osobisty udział studenta w prezentacji przygotowanej na zadany temat i jednokrotny konstruktywny udział w dyskusji po prezentacji, bądź odpowiedź na pytania zadawane przez moderatora dyskusji, oddzielnie w odniesieniu do każdego z trzech modułów tematycznych wymienionych powyżej.
Łącznie w celu uzyskania zaliczenia seminariów student musi sześciokrotnie zabierać głos na omawiany temat, prezentując przynajmniej dostateczną orientację w zakresie omawianego zagadnienia (w tym trzykrotnie prezentując przygotowane opracowanie).
Studenci wykazujący się szczególną aktywnością podczas zajęć seminaryjnych, opisaną szczegółowo przez prowadzącego będą mogli ubiegać się o zwolnienie z części egzaminu końcowego.
CZĘŚĆ III. ĆWICZENIA Z PREPARATYKI I PODSTAW KLASYCZNEJ ANALIZY ZWIĄZKÓW ORGANICZNYCH
Ćwiczenia odbywają się w formie 15 spotkań, po 5 godzin każde.
Tematyka poszczególnych Ćwiczeń to:
zapoznają się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym.
- Szkolenie BHP w zakresie specyficznym dla pracowni chemii organicznej. Zapoznanie się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym, jego budową i przeznaczeniem. Prezentacja teoretyczna oraz praktyczna z zakresu podstawowych czynności laboratoryjnych podczas preparatyki związków organicznych.
- Reakcje substytucji i eliminacji
- Reakcje addycji
- Reakcje utleniania i redukcji
- Reakcje z udziałem grupy karbonylowej i reakcje przegrupowania
- Syntezy wybranych układów heterocyklicznych
- Analiza związków organicznych - oznaczanie grup rozpuszczalności oraz składu pierwiastkowego
- Analiza związków organicznych - wykrywanie wybranych grup funkcyjnych
- Barwniki roślinne i syntetyczne
- Izolacja tłuszczów z surowców naturalnych
- Chemia węglowodanów
- Wspomagana mikrofalowo synteza organiczna
- Otrzymywanie i modyfikacja wybranych makrocząsteczek
- Ćwiczenie pokazowe z zakresu zastosowań chemii obliczeniowej w chemii organicznej
- Ćwiczenie zaliczeniowe z możliwością poprawy ocen negatywnych za przygotowanie teoretyczne do wszystkich wcześniejszych ćwiczeń.
Z zakresu tematycznego 2-3 studenci wykonują jeden preparat oraz z zakresu tematycznego 4-6 również jeden preparat. Pozostałe tematy ćwiczeń realizowane są każdy oddzielnie. Zaliczenie teorii przypisanej tematom 1-14 odbywa się podczas kolejnych ćwiczeń, odpowiednio nr 2-15. Na ostatnich, 15 ćwiczeniach istnieje możliwość poprawienia ocen negatywnych uzyskanych podczas całego cyklu ćwiczeniowego.
Wykaz preparatów do wykonania oraz szczegółowy zakres materiału wymagany do zaliczenia każdego z działów podawany jest oddzielnie.
Studenci podczas ćwiczeń prowadzą zeszyt, w którym opisują wyniki swojej pracy. Stanowi on podstawę do zaliczenia części praktycznej ćwiczeń.
Wszystkie działania praktyczne studenci wykonują w parach, ale oceniani są indywidualnie, uzyskując jedną ocenę za wiadomości teoretyczne a drugą za praktyczne umiejętności, adekwatnie do ilości i jakości włożonej pracy.
Podczas ćwiczeń student zobowiązany jest do zaliczenia teorii dotyczącej wykonywanego ćwiczenia i ma to miejsce w następnym tygodniu po jego wykonywaniu. Nieprzystąpienie w tym terminie do zaliczenia powoduje utratę prawa do pierwszego terminu. Terminem poprawkowym dla wszystkich zaległych tematów ćwiczeniowych są ostanie zajęcia laboratoryjne w semestrze.
SPOSÓB REALIZACJI ĆWICZEŃ W ROKU 2020/21 UZALEŻNIONY BĘDZIE OD ROZWOJU SYTUACJI EPIDEMICZNEJ. POWYŻSZY REGULAMIN DOTYCZY SYTUACJI PRACY W WARUNKACH STACJONARNYCH BEZ OGRANICZEŃ WYWOŁANYCH EPIDEMIĄ
WARUNKI ZALICZENIA ĆWICZEŃ Z CHEMII ORGANICZNEJ
W celu zaliczenia ćwiczeń z przedmiotu chemia organiczna, należy jednocześnie spełnić następujące warunki:
- poprawnie wykonać 2 preparaty, analizę oraz 5 ćwiczeń w semestrze letnim, uzyskując za każde z tych działań co najmniej oceną dostateczną
- uzyskać pozytywną ocenę za wiadomości teoretyczne dotyczące każdego z 14 wymienionych tematów ćwiczeń
Zasady zaliczania egzaminu z chemii organicznej dla studentów I roku kierunek farmacja
w roku 2020/2021
Warunkiem przystąpienia do egzaminu z chemii organicznej, jest wcześniejsze uzyskanie zaliczenia całego cyklu zajęć kontrolowanych z tego przedmiotu (tj. wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych w części praktycznej i teoretycznej oraz zajęć seminaryjnych).
Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, w roku akademickim 2020/21 forma egzaminu końcowego zostanie ustalona w sposób wiążący, najdalej na jeden miesiąc przed jego pierwszym terminem. Wstępnie zakładana jest forma egzaminu ustnego jako bezpośredniej rozmowy z prowadzącym egzamin, realizowany przy wykorzystaniu platformy Teams.
Szczególnie wysokie oceny uzyskane podczas zajęć seminaryjnych mogą mieć pozytywny wpływ na końcową ocenę z egzaminu. Jako jedna z ocen cząstkowych brana pod uwagę przy ustalaniu końcowej oceny zaliczającej przedmiot jest średnia z wszystkich ocen uzyskanych podczas ćwiczeń laboratoryjnych.