Dydaktyka
ZAKRES DYDAKTYKI
W Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej prowadzone są zajęcia dla studentów Wydziału Farmacji, kierunku Farmacja (w języku polskim), Oddziału Analityki Medycznej (OAM), Kosmetologia I stopnia - studia licencjackie w trybie stacjonarnym, Kosmetologia II stopnia - studia magisterskie uzupełniające (SUM) tylko w trybie zaocznym oraz dla studentów Wydz. Nauk o Zdrowiu, kierunku Biotechnologia. Od roku akademickiego 2018/2019 prowadzone były zajęcia dla studentów nowo otworzonych kierunków: Inżynierii Farmaceutycznej oraz Analityki Kryminalistycznej i Sądowej. Od bieżącego roku akademickiego 2021/2022 w semestrze letnim realizowane będą zajęcia dla Inżynierii Farmaceutycznej studiów uzupełniających.
Od roku akademickiego 2020-2021 nauczanie chemii organicznej studentów kierunku Farmacja odbywa się na I roku studiów. Obejmuje ono 45 godzin wykładów, 30 godz. zajęć seminaryjnych (semestr I) oraz 75 godzin ćwiczeń laboratoryjnych (semestr II). Wykłady prowadzi Kierownik Katedry prof. dr hab. Lucjusz Zaprutko, natomiast zajęcia seminaryjne są prowadzone przez asystentów Katedry.
Zajęcia laboratoryjne obejmują zagadnienia z preparatyki związków organicznych, jak również dotyczą izolacji tłuszczów z surowców naturalnych, syntezy związków heterocyklicznych wspomaganej mikrofalowo, reakcji polimeryzacj, syntezy barwników syntetycznych a także cukrów oraz analizy związków organicznych w tym oznaczania grup rozpuszczalności i reakcji charakterystycznych dla różnych grup funkcyjnych. Studenci zaliczają najpierw kolokwium z podstawowych czynności laboratoryjnych a następnie wykonują preparaty i zaliczają teoretyczną partię materiału, dotyczącą: podstawowych reakcji chemicznych, reakcji utleniania i redukcji, podstawienia przy acylowym atomie węgla, reakcji hydrolizy, przegrupowania i syntezę związku heterocyklicznego.
Ćwiczenia prowadzą wszyscy pracownicy naukowo-dydaktyczni Katedry i Zakładu Chemii Organicznej. Kurs nauczania chemii organicznej kończy się egzaminem. Egzaminatorem jest prof. dr hab. Lucjusz Zaprutko.
Od roku akademickiego 2021/2022 wprowadzony został do programu nauczania III roku kierunku Farmacja przedmiot "Projektowanie leków I" realizowany we współpracy z Katedrą i Zakładem Technologii Chemicznej Środków Leczniczych w formie seminaryjnej pod kierunkiem dr hab. J. Kujawskiego.
Oprócz zajęć obowiązkowych studenci kierunku Farmacja mogą wybierać zajęcia fakultatywne, opracowane przez pracowników Katedry.
W roku 2019/2020 Katedra uzyskała zgodę Komisji programowej na prowadzenie fakultetów. W tym roku akademickim 2023/2024 realizowane będą następujące przedmioty dla kierunku Farmacja:
"Naturalne substancje aktywne w piwie" - 15 godz., 1p ECTS, pod kierunkiem dr D. Olender
"Systemy nazewnictwa substancji chemicznych" - 15 godz., 1p ECTS, pod kierunkiem dr Katarzyny Sowy-Kasprzak
"Oddziaływania międzycząsteczkowe" - 15 godz., 1p ECTS, pod kierunkiem dr D. Olender
"Postępy w chemii związków heterocyklicznych" - 15 godz., 1p ECTS, prowadzi dr hab. A. Pawełczyk
"Struktura i znaczenie wybranych biocząsteczek" - 15 godz., 1p ECTS, prowadzi dr J. Żwawiak
"Wykorzystanie analizy rentgenograficznej w farmacji" - 15 godz., 1p ECTS, prowadzi prof. dr hab. A. Gzella
Od 1979 r. na Wydziale Farmaceutycznym istnieje Oddział Analityki Medycznej. Zajęcia z chemii organicznej dla studentów Analityki Medycznej odbywają się na I roku studiów i obejmują 30 godz. wykładów i 30 godz. ćwiczeń. Celem kształcenia jest opanowanie podstaw chemii organicznej oraz techniki pracy w laboratorium chemicznym. Program obejmuje chemizm, właściwości, występowanie i otrzymywanie podstawowych grup związków organicznych z uwzględnieniem lipidów, cukrów, aminokwasów, steroidów, terpenów, związków heterocyklicznych, alkaloidów, a także słownictwo w.w. związków. Ćwiczenia z chemii organicznej, obejmujące analizę związków organicznych oraz sposoby ich oczyszczania studenci odbywają pod opieką asystentów Katedry. Zajęcia z chemii organicznej kończą się egzaminem ustnym. Od roku akademickiego 2023-2024 egzaminatorem jest prof. dr hab. Andrzej Gzella.
W roku akademickim 2023/24 dla studentów I roku przewidziane są następujące zajęcia fakultatywne:
"Nomenklatura związków organicznych" - 15 godz., 1p ECTS, pod kierunkiem dr Katarzyny Sowy-Kasprzak
"Podstawy działania i projektowania leków" - 15 godz., 1p ECTS, pod kierunkiem prof. dr hab. A. Gzelli
"Stereochemia związków organicznych" - 15 godz., 1p ECTS, pod kierunkiem dr Joanny Warguły.
Od roku 2017/2018 realizowany jest w wymiarze 15h przedmiot w formie seminarium "Ochrona Własności Intelektualnej" pod kierunkiem dr Doroty Olender.
Od roku akademickiego 2005/2006 rozpoczęto zajęcia na kierunku Kosmetologia I stopnia (studia licencjackie) z przedmiotu "Chemia surowców kosmetycznych". Obecnie w roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych nauczanie w semestrach I obejmuje 15 godz. wykładów, 20 godz. zajęć seminaryjnych oraz 30 godz. ćwiczeń laboratoryjnych. Ponadto studenci Kosmetologi III roku, w semestrze V uczestniczą w zajęciach seminaryjnych "Ochrona Własności Intelektualnej" pod kierunkiem dr Doroty Olender.
Od roku 2010/2011 na kierunku Kosmetologia II stopnia (SUM) wprowadzono nowy przedmiot "Sensoryka i środki zapachowe" pod kierunkiem prof. dr hab. L. Zaprutko, obecnie w wymiarze 9 godz. wykładów i 15 godz ćwiczeń.
Studenci Wydziału Medycznego, kierunku Biotechnologia uczestniczą w zajęciach z przedmiotu "Chemia organiczna" w wymiarze 20 godz. wykładów i 20 godz. ćwiczeń. Wykłady i ćwiczenia od roku 2023-2024 prowadzi dr hab. Jacek Kujawski.
W latach 2018/2019 - 2020/2021 odbywały się wykłady i ćwiczenia laboratoryjne z chemii organicznej dla studentów kierunku Analityka Kryminalistyczna i Sądowa. Nauczanie w semestrze II, obejmowało 25 godz. wykładów i 35 godz. ćwiczeń. Wykłady i ćwiczenia prowadził prof. dr hab. Andrzej Gzella.
Ponadto, w latach 2018/1019 - 2020/2021 odbywały się wykłady i zajęcia seminaryjne z chemii organicznej również dla studentów kierunku Inżynieria Farmaceutyczna. Nauczanie w semestrze II, obejmowało 15 godz. wykładów i 15 godz. ćwiczeń seminaryjnych. W semestrze III studenci realizowali ćwiczenia laboratoryjne w wymiarze 30 godzin. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych i zajęć seminaryjnych była dr hab. Barbara Bednarczyk - Cwynar.
Studenci Inżynierii Farmaceutycznej w semestrze VII uczestniczą w wykładach "Ochrona Własności Intelektualnej" prowadzonych przez dr Dorotę Olender, w wymiarze 15h.
Od semestru letniego w roku akademickim 2021/2022 realizowany jest przedmiot "Chemizm modyfikatorów sensorycznych" dla studentów studiów uzupełniających Inżynieria Farmaceutyczna. Przedmiot obejmuje 12 godz. wykładów oraz 13 godz. ćwiczeń laboratoryjnych realizowanych od roku 2023-2024 pod kierunkiem dr hab. B. Bednarczyk - Cwynar.